Graduate Student Awards

There are several awards available for graduate students in the Chemistry Department. Some of these are outlined below.

*Students are nominated for these awards by the faculty.

Daniel Swern Fellowship

The Swern Fellowship was established as a memorial to Professor Daniel Swern, a truly distinguished member of the Fels Research Institute and the Department of Chemistry. It was designed to help outstanding graduate students as they pursue their dissertation research.

Nomination Period: April 20th - May 20th
Awarded: June

2014

Recipient: Vince Spata, Physical, Advisor: Spiridoula Matiska

2012

Recipients: Sandeep Kondaveeti, Inorganic, Advisor: Mike Zdilla

Kristin Lammers, Analytical, Advisor: Dan Strongin

2011

Recipients: Venkata Velvadapu, Organic, Advisor: Rodrigo Andrade

Hajime Yamagata, Physical, Advisor: Frank Spano

2010

Recipients: Ramakrishna Edupuganti, Organic, Advisor: Frank Davis

Oleksandr Isaienko, Physical, Advisor: Eric Borguet

Narayan Bhandari, Advisor: Daniel Strongin

Hajime Yamagata, Advisor: Francis Spano

Venkat Velvadapu, Advisor: Rodrigo Andrade

 

 

Past Recipients


Francis H. Case Fellowship Fund

Dr. Francis Case was a professor of Organic Chemistry for 61 years at Temple University. Please contact the Chemistry Department for more information on this award.

Nomination Period: July 20th - August 20th
Awarded: September

2013 Recipient: Greg Imler, Inorganic, Advisor: Bradford Wayland

2012 Recipient: Hajime Yamagata, Advidor: Francis Spano

2011 Recipient: Gopal Sirasani, Advidor: Rodrigo Andrade

 

 

Past Recipients

 

Guy F. Allen Memorial Award

Mary Ellen Allen, to commemorate her husband's interest in graduate student participation in the education of undergraduate students and as a living memorial to her husband, started this fund as an award for outstanding Teaching Assistants. This award is given annually to outstanding T.A.'s in Chemistry for their excellence in teaching.

Nomination Period: July 20th - August 20th
Awarded: September

2014

Recipients: Madison Fletcher, Organic, Advisor: Bill Wuest

Elizabeth Cerkez, Physical, Advisor: Dan Strongin

Kristin Lammers, Physical, Advisor: Dan Strongin

2013

Recipients: Charles Kinzie, Organic, Advisor: Bill Wuest

Paul Finn, Organic, Advisor: Scott Sieburth

Ray Pauszek, Biochem, Advisor: Robert Stanley

2012

Recipients: Sudipto Munshi, Advisor: Robert Stanley

Kim Jacoby, Advisor: Robert Stanley

2011

Recipients: Svitlana Kulyk, Advisor: Scott Sieburth

Sandeep Kondaveeti, Advisor: Michael Zdilla

2010 Recipient: Justin Kaplan, Advisor: Dr. Andrade

Past Recipients

 

The College of Science and Technology also offers the following awards for graduate students:

CST Graduate Award for Outstanding Research

The College of Science and Technology offers this award for graduate students nominated for their work in distinguished research.

The deadline for nomination is in March annually.
Please click here to visit the CST page for more information.

2008 Recipient: Goutham Kodali, Advisor: Robert Stanley

                          and Oleksandr Isaienko, Advisor: Eric Borguet

 


CST Graduate Award for Outstanding Teaching

The College of Science and Technology offers this award for graduate students nominated for exceptional work as a Teaching Assistant.

The deadline for nomination is in March annually.
Please click here to visit the CST page for more information.

2008 Recipient: Rajesh Madathingal, Advisor: Stephanie Wunder

 

 

 

Past Recipients

Daniel Swern Fellowship

2014

Vince Spata, Physical, Advisor: Spiridoula Matiska

2012

Sandeep Kondaveeti, Inorganic, Advisor: Mike Zdilla

Kristin Lammers, Analytical, Advisor: Dan Strongin

2011

Venkata Velvadapu, Organic, Advisor: Rodrigo Andrade

Hajime Yamagata, Physical, Advisor: Frank Spano

2010

Ramakrishna Edupuganti, Organic, Advisor: Frank Davis

Oleksandr Isaienko, Physical, Advisor: Eric Borguet

2009

Ali Eftekharibafrooei, Physical, Advisor: Eric Borguet

Gopal Sirasani, Organic, Advisor: Rodrigo Andrade

Naresh Theddu, Organic, Advisor: Frank Davis

2008

Goutham Kodali, Advisor: Robert Stanley

Hui Qiu, Advisor: Frank Davis

2007
Deepa Rapolu, Organic, Advisor: Grant Krow
Yanfeng Zhang, Organic, Advisor: Frank Davis

2006

Kurt Kistler, Physical, Advisor: Spiridoula Matsika

Yangjun Xing, Physical, Advisor: Eric Borguet

He Xu, Organic, Advisor: Frank Davis

2004

Guodong Liu, Organic, Advisor: Scott Sieburth

Rahul Ranade, Physical, Advisor: Stephanie Wunder

2003

Hua Gong, Biochemistry, Advisor: John R. Williams

2002

David Burns, Organic, Advisor: Frank Davis

Subir Debnath , Polymers, Advisor: Stephanie Wunder

2001

Seung (Tony) Lee, Organic, Advisor: Frank Davis

Alicia Elsetinow, Physical, Advisor: Daniel Strongin

2000

Anita Korapati
Salvatore Russello

 

Francis H. Case Fellowship Fund

2013

Greg Imler, Inorganic, Advisor: Bradford Wayland

2012

Hajime Yamagata, Physicial, Advisor: Frank Spano

2011

Gopal Sirasini, Organic, Advisor: Rodrigo Andrade

2009

Nikolay Dementev, Physical, Advisor: Eric Borguet

2008

Kurt A. Kistler, Physical, Advisor: Spiridoula Matsika

2002

Alex MacFarlane, Physical, Advisor: Robert Stanley

2001
Alicia Elsetinow, Physical, Advisor: Daniel Strongin


Guy F. Allen Memorial Award

2014

Madison Fletcher, Organic, Advisor: Bill Wuest

Elizabeth Cerkez, Physical, Advisor: Dan Strongin

Kristin Lammers, Physical, Advisor: Dan Strongin

2013

Charles Kinzie, Organic, Advisor: Bill Wuest

Paul Finn, Organic, Advisor: Scott Sieburth

Ray Pauszek, Biochem, Advisor: Robert Stanley

2012

Kim Jacoby, Biochem, Advisor: Robert Stanley

Sudipto Munshi, Biochem, Advisor: Robert Stanley

2011

Svitlana Kulyk, Biochem, Advisor: Scott Sieburth

Sandeep Kondaveeti, Inorganic: Advisor: Michael Zdilla

2010

Justin Kaplan, Organic, Advisor: Rodrigo Andrade

2009

Hoan Quoc Duong, Organic, Advisor: Scott Sieburth

Rajesh Madathingal, Polymers, Advisor: Stephanie Wunder

2008

Paul Gaspari, Organic, Advisor: Frank Davis

2007

Johanan Odhner, Advisor: Robert Levis

Kerisha Bowen, Advisor: Frank Davis

2000

Jingqui Duo, Physical, Advisor: Grant Krow
Alexander MacFarlane, Physical, Advisor: Robert Stanley

CST Graduate Award for Outstanding Research

2008

Goutham Kodali, Advisor: Robert Stanley

Oleksandr Isaienko, Advisor: Eric Borguet

CST Graduate Award for Outstanding Teaching

2008

Rajesh Madathingal, Advisor: Stephanie Wunder

CST Graduate Conference Travel Award